Innowacja  „Eins, zwei, drei... Spiel mit mir, czyli magiczny świat liczb”

innowacja1

Innowacja  „Eins, zwei, drei... Spiel mit mir, czyli magiczny świat liczb”

„Eins, zwei, drei... Spiel mit mir, czyli magiczny świat liczb” to innowacja pedagogiczna z zakresu informatyki i języka niemieckiego, realizowana w ramach pilotażu dotyczącego wykorzystania gier komputerowych i wideo w edukacji, ogłoszonego przez Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej. Innowacją zostali objęci uczniowie klasy 4b. Z wykorzystaniem bezpiecznych mediów, gier komputerowych oraz wideo uczniowie podjęli próbę nauki liczebników w języku niemieckim. Realizując pilotaż, autorki innowacji, pani Agnieszka Kret i pani Monika Baj, skupiły się  na dwóch ważnych aspektach: rozwijaniu kompetencji cyfrowych oraz podniesieniu poziomu kształcenia w zakresie języka niemieckiego. “Eins, zwei, drei... Spiel mit mir, czyli magiczny świat liczb” jest propozycją cyklu zajęć i działań mających na celu rozwijanie uzdolnień językowych i informatycznych z wykorzystaniem gier komputerowych.
Znajomość języków obcych stanowi istotny element nie tylko w lepszym starcie w życiu zawodowym ale też społecznym, a uczenie się matematyki kształtuje umysł, wdraża do logicznego myślenia, tworzy umiejętność zwięzłego formułowania i wdrażania myśli, a także przyzwyczaja do stosowania racjonalnych metod organizacji pracy własnej i sprawnego działania. Dlatego tak ważne jest rozbudzanie oraz pogłębianie wiedzy i zainteresowań językami obcymi oraz informatyką. Stąd pomysł na projekt językowo – informatyczny i włączenie go do udziału w pilotażu dotyczącym wykorzystywania gier komputerowych i wideo w edukacji. Wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe oraz obszerną własną bibliotekę nauczycielską autorki stworzyły innowację opartą głównie na autorskiej grze komputerowej, której celem jest wprowadzenie i opanowanie, w ciągu 10 godzin lekcyjnych, przez uczniów liczebników głównych w języku niemieckim. Istotnym atutem tego projektu jest to, że nie wymaga on wcześniejszej znajomości języka niemieckiego, więc przeznaczony jest dla wszystkich grup uczniów.
Podsumowując całość innowacji, uczniowie wykazali się nie lada kreatywnością i ogromnym zaangażowaniem! Zajęcia upływały w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszysttko to zobaczycie na krótkim filmiku :) Miłego oglądania.
(zobacz film)