Bartosz Kurek - absolwent SP 3 w Nysie

kurek22

Bartosz Kurek - absolwent SP 3 w Nysie

Bartosz Kurek jest najsłynniejszym absolwentem naszej szkoły. To u nas stawiał pierwsze siatkarskie kroki, które doprowadziły go na sportowy Mount Everest. W reprezentacji Polski zagrał około trzystu spotkań. Zdobył z nią wiele medali, w tym złoty na Mistrzostwach Świata. Był na dwóch igrzyskach olimpijskich. Jako pierwszy Polak został wybrany najlepszym siatkarzem Europy, a jako pierwszy siatkarz, najlepszym sportowcem Polski. Grał w pięciu ligach na świecie, w tym trzech uznawanych za najlepsze w Europie.
Już jako uczeń naszej szkoły osiągał swoje pierwsze sukcesy zdobywając mistrzostwo województwa szkół podstawowych. Wygrana ta była efektem funkcjonowania klasy siatkarskiej, do której uczęszczał. Równocześnie trenował w klubie UKS „Trójka”, który działał przy naszej szkole. Stamtąd, w wieku 16 lat, trafił do AZS PWSZ Nysa, który grał wtedy w Polskiej Lidze Siatkówki (odpowiednik dzisiejszej PlusLigi). Okazało się, że grając u boku swojego ojca, Adama Kurka, mimo młodego wieku, dobrze sobie radził. W tym czasie grał też w reprezentacji Polski kadetów, z którą zdobył tytuł mistrza Europy. Na tym turnieju został uznany za najlepszego atakującego.
Niestety jego sukcesy indywidualne nie szły w parze z wynikami nyskiej drużyny, która w 2005 roku spadła z ligi. Bartosz Kurek przeniósł się do Mostostalu Kędzierzyn-Koźle. Po opuszczeniu Nysy, jeszcze przez dziesięć sezonów grał w PlusLidze. Najwięcej, bo pięć, w Skrze Bełchatów. Trzy sezony spędził w Kędzierzynie. Natomiast po jednym był w Asseco Resovii Rzeszów i w ONICO Warszawa. W polskiej lidze zdobył trzy złote medale (wszystkie w barwach Skry) i cztery srebrne. Wicemistrzostwa dwukrotnie wywalczył ze Skrą i po razie z zespołami z Rzeszowa i Warszawy.
Dotychczas zagrał w czterech ligach zagranicznych, czyli w rosyjskiej (Dinamo Moskwa), włoskiej (A.S. Volley Lube i Vero Volley Monza), tureckiej (Ziraat Bankasi Ankara) i japońskiej (Wolf Dogs Nagoya). We wszystkich tych drużynach, oprócz Lube, spędził po jednym sezonie. W A.S. Volley był dwa. Tam też, biorąc pod uwagę ligi zagraniczne, odniósł największe sukcesy. Z klubem tym zdobył mistrzostwo kraju i Superpuchar Włoch. Drugi medal, brązowy, wywalczył w tym sezonie w Japonii.
Jeśli chodzi o europejskie puchary, to największe sukcesy odniósł grając w barwach Skry Bełchatów, z którą dwukrotnie wystąpił w Final Four Ligi Mistrzów. Raz wywalczył srebrny medal, a innym razem brązowy. Z zespołem tym dwukrotnie zajął drugie w Klubowych Mistrzostwach Świata. Grając w drużynie z Ankary zdobył srebrny medal w Pucharze CEV.
Bartosz Kurek największą popularność w Polsce zdobył grając prawie trzysta meczów w reprezentacji kraju. W biało-czerwonych barwach, na wielkich imprezach, wywalczył trzy złote medale. Wygrał Mistrzostwa Świata, Ligę Światową i Mistrzostwa Europy. W dwóch pierwszych imprezach miał tak duży udział, że był wybierany ich MVP. Dwukrotnie miał wkład w zajęcie przez Polskę drugich miejsc w Pucharze Świata. W kolekcji ma też po jednym brązowym medalu z Pucharu Świata i Mistrzostw Europy. Zagrał na dwóch igrzyskach olimpijskich w Londynie i Rio de Janeiro.
Rok 2018 był najlepszym w karierze Kurka. Został wtedy mistrzem świata i najlepszym zawodnikiem tego turnieju. Do tego dorzucił drugie miejsce w Pucharze CEV. W efekcie tego został w tym roku uznany najlepszym siatkarzem Europy. Został też doceniony przez kibiców w Polsce, którzy, w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego, wybrali go najpopularniejszym polskim sportowcem 2018 roku. Siedem lat wcześniej był w tym plebiscycie na drugim miejscu. Nigdy wcześniej żaden siatkarz nie był tak wysoko, co świadczy o jego olbrzymiej popularności.
Miejmy nadzieję, że w najbliższych latach powiększy listę swoich sukcesów. Szczególnie cenny byłby medal na tegorocznych igrzyskach w Tokio.

kurek111

źródło: Krzysztof Wilk